InformacjeEnergetyki

W Pruszkowie powstanie gigafabryka baterii dla elektryków i magazynów energii

Pod Warszawą powstaje jedna z największych fabryk baterii w całej Europie – GigafactoryX. To projekt polskiej spółki Impact Clean Power Technology, która należy do grupy Grenvia. Obiekt ma osiągnąć powierzchnię 16 300 m2, a w obrębie tego terenu powstaną m.in. zakład testowania baterii i zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe.

W gigafabryce będą produkowane systemy bateryjne dedykowane różnym typom pojazdów elektrycznych – od samochodów, przez autobusy aż po kolej, a także magazyny energii. Systemy zasilania będą oparte o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO (tytanowej), baterie LFP (żelazowo-fosforowej) i baterie NMC (niklowo-manganowej).

Projekt budynku GigafactoryX przygotowała Medusa Group. Celem architektów było stworzenie nowego wymiaru architektury przemysłowej, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska. W związku z tym przed frontem budynku fabryki dodano drewnianą konstrukcję, która podtrzymuje zewnętrzne balkony, a zakład otoczony jest donicami z zielenią. Dodatkowo zakład będzie częściowo zasilany przez panele fotowoltaiczne, a także wyposażony w magazyn energii o mocy około 1 MW.

16 tys. baterii w rok

Rozpoczęcie prac montażowych przewidziane jest na lipiec 2023 roku. Zaawansowana technologicznie, bezpieczna linia produkcyjna będzie dedykowana produkcji systemów bateryjnych do autobusów elektrycznych w trzech referencjach, z możliwością rozbudowy o kolejne.

Linia posiada wymiary 60 na 16 metrów. Zastosowano w niej pętlę produkcyjną, która pozwala na optymalizację procesu w zależności od typu produktu. W efekcie to rozwiązanie gwarantuje oszczędność zarówno miejsca, jak i kosztów ponoszonych przez inwestora.

Dzięki temu ICPT planuje w 2024 roku wyprodukować 16 tys. sztuk różnych systemów bateryjnych. Szybki cykl montażu pozwoli na składanie jednej baterii o wadze 500 kg w 11 minut. Dodatkowo inwestor chwali się, że całkowicie zautomatyzowany system montażu komponentów pozwoli na osiągnięcie wysokiej jakości za każdym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *