Informacje z świataNowości

System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Co zakładają nowe przepisy?

6 czerwca 2023 roku Rada Ministrów przyjęła długo oczekiwaną ustawę wprowadzającą system kaucyjny w Polsce, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że nowe przepisy są zgodne z rozwiązaniami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Czym jest system kaucyjny w Polsce? Zmieniona ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma na celu bardziej efektywne recyklowanie opakowań po napojach, zarówno plastikowych, jak i szklanych. Obecnie większość tych odpadów jest zbierana wraz z odpadami komunalnymi w systemie gminnym.

Nowe prawo obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, wielokrotnego użytku szklane butelki o pojemności do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Dotyczyć będzie to opakowań takich jak woda, sok, nektar czy mleko, które będzie można zwrócić w sklepie w celu odzyskania wcześniej zapłaconej kaucji.

Ciekawostką jest fakt, że obowiązkowy system kaucyjny w Polsce będzie dotyczyć tylko dużych sklepów o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy będą miały możliwość dobrowolnego wprowadzenia nowych przepisów i odbierania opakowań objętych kaucją.

Wysokość opłaty kaucyjnej zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy, które jeszcze nie zostało opublikowane. Zgodnie z projektem rozporządzenia z kwietnia, do jednorazowych butelek plastikowych o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 groszy. Do jej zwrotu konieczny będzie paragon.

Odkryj rewolucję ekologiczną: System kaucyjny w Polsce Polska podąża śladami Unii Europejskiej i wprowadza system kaucyjny, aby sprostać wymaganiom znowelizowanej dyrektywy ramowej o odpadach oraz dyrektywy dotyczącej redukcji wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Unijne przepisy zobowiązują Polskę do osiągnięcia ambitnych celów, takich jak 65% recyklingu odpadów komunalnych do 2035 roku, 65% recyklingu odpadów opakowaniowych do 2025 roku oraz selektywna zbiórka aż 77% plastikowych butelek. W przypadku nieosiągnięcia tych celów, grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć, że Polska nie jest pierwszym krajem, który postanowił wprowadzić taki system. Już teraz blisko 138 milionów mieszkańców Europy korzysta z rozwiązań kaucyjnych. Przed nami, Polską, na czele poszło wiele innych państw, takich jak Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Słowacja i Szwecja. Austria, Belgia, Hiszpania, Portugalia i Wielka Brytania także mają w planach wprowadzenie podobnych przepisów.

Systemy kaucyjne w tych krajach są głównie scentralizowane (z wyjątkiem Niemiec) i zarządzane przez państwo lub przemysł. Pionierską rolę odegrała Szwecja, która jako pierwsza w Europie wprowadziła takie przepisy już w 1984 roku. To właśnie ten skandynawski kraj zapoczątkował rewolucję ekologiczną, dając przykład innym krajom.

Przygotuj się na nową erę świadomego recyklingu i ochrony środowiska. System kaucyjny w Polsce to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i dbałości o naszą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: