Elektryczna rewolucja dla polskich miast: Program “Razem dla eko-zmiany” wprowadza stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Nowy program grantowy dla samorządów: Wspieramy ekologiczne zmiany w Polsce!
Już od wtorku 6 czerwca br. ruszył pionierski ogólnopolski program grantowy dla samorządów, o nazwie “Ekopartnerstwo dla przyszłości”. Jest to inicjatywa, która skupia się na promowaniu ekologicznych rozwiązań w zakresie transportu. Program zakłada pełne dofinansowanie budowy minimum 16 nowoczesnych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych, jak również ich utrzymanie przez okres 2 lat.
Co to jest program “Ekopartnerstwo dla przyszłości”?
To rewolucyjna inicjatywa, która powstała dzięki współpracy Fundacji Santander Bank Polska oraz renomowanych instytucji takich jak Santander Leasing, GreenWay Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
W ramach programu “Ekopartnerstwo dla przyszłości” zostaną sfinansowane koszty budowy minimum 16 nowoczesnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także ich utrzymanie przez okres dwóch lat. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi aż 1 milion złotych.
Jesteśmy przekonani, że ten program będzie stanowił ważny krok w kierunku promowania ekologicznych rozwiązań w naszych miastach i przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz redukcji emisji szkodliwych substancji. Dzięki naszemu zaangażowaniu możemy razem stworzyć bardziej zrównoważoną i ekologiczną przyszłość.
Nowe możliwości dla jednostek samorządu terytorialnego: Program rozwoju elektromobilności
Wspaniałe wieści dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego! Rozpoczął się nowy program, który daje szansę na rozwój elektromobilności w Polsce. W ramach tej inicjatywy, mogą wziąć udział wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekracza 100 tys.
Perspektywy elektromobilności w Polsce
Według najnowszego raportu “Polish EV Outlook” opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, do 2030 roku spodziewamy się znacznego wzrostu liczby zarejestrowanych samochodów w pełni elektrycznych (zarówno osobowych, jak i dostawczych) w Polsce. Prognozy mówią o niemal milionie pojazdów elektrycznych. Co więcej, przewidywane jest znaczne powiększenie sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania z obecnych około 5 tysięcy punktów do blisko 100 tysięcy punktów ładowania do 2030 roku.
Trendy na rynku elektromobilności
Analizy przeprowadzone przez PSPA wskazują, że głównie firmy są odpowiedzialne za rejestrację samochodów elektrycznych. W roku 2022 przedsiębiorcy (bez uwzględnienia jednoosobowych działalności gospodarczych) stanowili aż 78% rejestracji nowych, osobowych samochodów elektrycznych. To wzrost o 8% w porównaniu do roku 2021.
Elektromobilność w większych miastach
Obecnie elektromobilność nadal jest głównie obecna w największych ośrodkach miejskich. Według “Polish EV Outlook 2023”, pierwsze wydanie raportu, aż 22% polskiej floty samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w Warszawie. W 2022 roku stolica odpowiadała również za ponad 21% nowych rejestracji samochodów w pełni elektrycznych.
Finansowanie pojazdów elektrycznych
Analiza finansowania przeprowadzona przez Santander Leasing pokazuje, że najwięcej pojazdów elektrycznych finansowanych jest w pięciu województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, małopolskim i pomorskim. To tam przedsiębiorcy decydują się na zakup i finansowanie elektrycznych pojazdów.